PL
EN

 

 

Zespół Obserwacji Ziemi w CBK PAN
 
 

Śnieg w Polsce - spojrzenie z orbity

 

Zima na pograniczu Polski i Słowacji. Obraz sensora ALI satelity EO-1, wykonany 30 listopada 2003. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN, na podstawie danych USGS).

 

Kolorem czerwonym zaznaczone został śnieg, pokrywający znaczną część Pojezierza Południowobałtyckiego. Wolne od śniegu jest już Pobrzeże Południowobałtyckie (niepokryty śniegiem ląd oraz lasy zaznaczone są odcieniami zieleni). Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7, wykonany 22 lutego 2000 roku. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Zima na pograniczu Polski i Słowacji. Ponad warstwę śniegu wystaje jedynie zabudowa i lasy, dodatkowo silnie kontrastujące ze śniegiem swoją ciemną barwą. Łatwo dostrzegalne są również drogi prowadzące do Zakopanego. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7, wykonany 29 listopada 1999 roku. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Pokryte śniegiem część Karpat oraz Kotlina Sandomierska w przeddzień Bożego Narodzenia 1999 roku. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Białe pasy na powierzchni ziemi, jakie na Podlasiu pozostawiły po sobie przelotne opady śniegu w połowie lutego 2002 roku. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

    

Pokryta śniegiem Doliny Środkowej Wisły oraz jej okolice. Na obrazie powyżej Kazimierz Dolny i Puławy. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7, wykonany 28 lutego 2001. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Kra lodowa na Zalewie Szczecińskim, widziana przez sensor ETM+ satelity Landsat 7 w połowie lutego 2003 roku. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Pokryte śniegiem Żuławy i Mierzeja Wiślana oraz skuty lodem Zalew Wiślany. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7, wykonany 16 lutego 2003. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Śnieżny pejzaż Warszawy 8 stycznia 2003. Obraz panchromatyczny sensora ALI satelity EO-1. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

Granica występowania śniegu zbiegła się z przebiegiem granicy administracyjnej między Polską i Ukrainą. Pokrywa śnieżna w południowo-wschodniej części Polski sięga do Jarosławia, na wchód od którego szybko zanika i po stronie ukraińskiej występuje tylko sporadycznie. Obraz sensora ETM+ satelity Landsat 7, wykonany 19 lutego 2000. Kliknij na grafikę, aby zobaczyć całość. (Ryc. A. Kotarba/CBK PAN na podstawie danych USGS).

 

 
© 2010-2023  | Zespół Obserwacji Ziemi w CBK PAN
 
Analiza danych i koncepcja strony www: Andrzej Kotarba
Utrzymanie strony: Andrzej Kotarba, Adam Włodarkiewicz i Kamil Drejer
Kontakt: zoz@cbk.waw.pl

 

Strona była częściowo rozwijana w ramach następujących projektów:
  GEO Network for Capacity Building - GEONetCab, 2009-2012
  Earth Observation for Economic Empowerment - EOPOWER, 2013-2015
  Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake - FPCUP, 2022-2025

Logo
Uwaga: Dokładamy wszelkich starań, aby strona była tak poprawna, jak to tylko możliwe. Niemniej nie dajemy żadnej gwarancji, że strona jest wolna od błędów. Korzystając ze strony i/lub danych na niej zamieszczonych uznajesz, że robisz to na WŁASNE ryzyko i WŁASNĄ odpowiedzialność. Dane źródłowe, wykorzystane do tworzenia map i wykresów na tej stronie (czyli The Interactive Multisensor Snow and Ice Mapping System) pochodzą z serwerów NOAA (http://www.natice.noaa.gov/ims/), gdzie są dostępne dla wszystkich bez ograniczeń.