PL
EN

 

 

Zespół Obserwacji Ziemi w CBK PAN
  
 

Dane historyczne

 

Przyglądając się uważnie danym satelitarnym na temat zmian zasięgu pokrywy śnieżnej w Polsce, analizowanym w CBK PAN, można od razu zauważyć, iż zima zimie nie równa. W ciągu ostatnich lat występowały zarówno zimy "ostre", jak i "łagodne".

Ostrą nazwalibyśmy zimę, w czasie której pokrywa śnieżna występowała przez długi czas i obejmowała jak największy obszar kraju. Przykładem takiej sytuacji jest zima 2005/06, gdy śnieg przykrywał niemal cały kraj od połowy grudnia aż do końca kwietnia. Zaważyło to na średniej dla całego roku - statystycznie, każdego dnia między 1 lipca 2005 a 30 czerwca 2006 pokrywa śnieżna obejmowała aż jedną trzecią Polski!

Zima łagodna to taka, gdy pokrywa śnieżna pojawia się i szybko znika, tylko sporadycznie obejmując więcej niż 80-90% powierzchni kraju. Dobrą ilustracją takiej sytuacji jest zima 2006/07, gdy śnieg pojawił się na większą skalę tylko na przełomie stycznia i lutego.

Nie wiesz jak czytać wykresy? Sięgnij po pomoc.
 

 

 
© 2010-2023  | Zespół Obserwacji Ziemi w CBK PAN
 
Analiza danych i koncepcja strony www: Andrzej Kotarba
Utrzymanie strony: Andrzej Kotarba, Adam Włodarkiewicz i Kamil Drejer
Kontakt: zoz@cbk.waw.pl

 

Strona była częściowo rozwijana w ramach następujących projektów:
  GEO Network for Capacity Building - GEONetCab, 2009-2012
  Earth Observation for Economic Empowerment - EOPOWER, 2013-2015
  Framework Partnership Agreement on Copernicus User Uptake - FPCUP, 2022-2025

Logo
Uwaga: Dokładamy wszelkich starań, aby strona była tak poprawna, jak to tylko możliwe. Niemniej nie dajemy żadnej gwarancji, że strona jest wolna od błędów. Korzystając ze strony i/lub danych na niej zamieszczonych uznajesz, że robisz to na WŁASNE ryzyko i WŁASNĄ odpowiedzialność. Dane źródłowe, wykorzystane do tworzenia map i wykresów na tej stronie (czyli The Interactive Multisensor Snow and Ice Mapping System) pochodzą z serwerów NOAA (http://www.natice.noaa.gov/ims/), gdzie są dostępne dla wszystkich bez ograniczeń.