EOPOWER: Earth Observation for Economic Empowerment
Celem projektu EOPOWER jest promocja produktów i narzędzi informatycznych, które są opracowywane i stosowane dla celów satelitarnej obserwacji Ziemi. Działania te wpisują się w ramy europejskiej polityki zrównoważonego rozwoju. Teledetekcja satelitarna pozwala na pozyskiwanie unikalnych informacji o środowisku przyrodniczym Ziemi niezbędnych dla celów prowadzenia monitoringu i zarządzania.
Założenia te zostaną osiągnięte poprzez:
- Udział w wydarzeniach promujących naukę ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania narzędzi obserwacji Ziemi i związanych z nimi produktów i usług dla potrzeb ochrony środowiska. Szczególny nacisk położony jest na budowanie kapitału społecznego poprzez wzrost świadomości o możliwościach wykorzystywania informacji pozyskiwanych z poziomu satelitarnego.
- Stworzenie zestawu aplikacji informatycznych związanych z satelitarną Obserwacją Ziemi, które mogą zostać wykorzystane w zarządzaniu środowiskiem oraz stymulować rozwój ekonomiczny.
- Poprawa dostępu do zasobów portalu GEO Web
- Stworzenie lokalnych punktów kontaktowych, które zajmą się aktywną promocją możliwości satelitarnych Obserwacji Ziemi oraz zapewnią efektywne wykorzystanie dostarczanych produktów i usług związanych z monitoringiem środowiska.
- Rozpoznanie a następnie wskazanie interesariuszy zajmujących wysokie stanowiska (organizacje międzynarodowe, dostawcy zasobów), którzy mogą być zainteresowani wykorzystaniem produktów obserwacji Ziemi.
- Stworzenie portalu o tematyce satelitarnych Obserwacji Ziemi. Pozwoli to na gromadzenie, przetwarzanie i przekazywanie informacji związanych z innowacyjnymi pomysłami, opisami dobrych praktyk, z wymianą doświadczeń, przykładami projektów zakończonych sukcesem. Portal będzie spełniać funkcję edukacyjną oraz będzie pełnił funkcję łączącą, pośredniczącą i umożliwiającą kontakty między różnymi podmiotami.
Wynikiem tych działań będzie stworzenie warunków pozwalających na wzrost znaczenia teledetekcji satelitarnej jako jednego z elementów efektywnego rozwoju gospodarczego. W ramach projektu szczególny nacisk zostanie położony na zagadnienia związane z krajami rozwijającymi się., a także na stworzenie lokalnym społecznościom oraz interesariuszom warunków, które pozwolą na zaangażowanie, uczestnictwo w międzynarodowych programach rozwoju, wykorzystanie produktów i informacji dotyczących środowiska. W ramach projektu EOPOWER, Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) będzie realizowało zadanie projektowe numer 8 (WP8), którego celem jest wskazanie możliwości zastosowania informacji dostarczanych przez obserwacje Ziemi w ramach polskiej polityki zrównoważonego rozwoju.
Dodatkowym celem projektu jest rozszerzenie działań o charakterze propmocyjnym na teren Ukrainy. Wśród głównych założeń należy wymienić budowanie potencjału społecznego na poziomie indywidualnym i instytucjonalnym, promocję wzrostu wykorzystywania produktów i serwisów obserwacji Ziemi, aktualizację dostępnych aplikacji skoncentrowanych na rozwoju ekonomicznym i zarządzaniu środowiskiem. Służyć ma to integracji środowisk naukowych i społecznych w Polsce i na Ukrainie oraz zapewnienie zintegrowanego źródła informacji o możliwościach wykorzystania produktów i aplikacji, wymiany doświadczeń, poszukiwaniach partnerów. Ostatnim założeniem jest promocja przystąpienia Polski do GEO (Group on Earth Observations) i GEOSS (The Global Earth Observation System of Systems).
Partnerzy:
Universiteit Twente
Noort Harmannus Conradus Pieter
Institut de Recherche Pour le Developpement
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk
Univerzita Karlova v Praze
South Africa National Space Agency
Centre Regional Africain des Sciences et Technologies del’Espace
Aristotelio Panepistimio Thessalonikis
Consiglio Nazionale delle Ricerche
Univerzitet u Novom Sadu
Universite de Geneve
Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais
Turkiye Bilimsel ve Teknolojik Arastirma Kurumu
Czas trwania projektu: czerwiec 2013 – maj 2015