Zapraszamy na Festiwal Nauki

W niedzielę 21 września 2014 w godz. 09:30 – 16:00 w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie na ul. Bartyckiej 18 A (dojazd autobusami linii 108 i 167) odbędzie się Festiwal Nauki, którego przewodnim motywem są komety.

 

 

 

 

Co czeka na uczestników festiwalu? Różne atrakcje począwszy od wykładów, przez warsztaty, gry i zabawy (nie tylko dla dzieci) aż do spotkania z polskimi satelitami (będzie można dotknąć) 

Poniżej „rozkład jazdy” w układzie chronologicznym:

1. Rosetta – misja do komety

dr Maria Błęcka; wykład, godz. 9:30-10:00 opowie o przygodach sondy Rosetta

W maju 2004 r. rozpoczęła się europejska, pionierska misja do komety. Po dziesięciu latach kosmicznej podróży – w maju 2014 r. – sonda Rosetta zaczęła cykl skomplikowanych manewrów zbliżenia się do komety, by nie tylko prowadzić jej obserwacje z orbity, ale przede wszystkim wylądować na komecie i przeprowadzić badania jej gruntu in situ.

2. Komety – od ognistych wirów po czasy współczesne

dr Ryszard Gabryszewski; wykład, godz. 10:10-11:00 (gimnazjum, liceum)

3. Warsztaty kometarne

prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan oraz dr Ryszard Gabryszewski, o godz. 11:00 rozpoczną warsztaty dla małolaty i taty  A w nich:
rzeźbimy i malujemy model komety 67P/Churyumov-Gerasimenko;
komety sublimują – uczymy się, czym jest sublimacja;
czym jest wspomaganie grawitacyjne – gry i zabawy dla dzieci

4. Satelity w służbie Ziemi

Aleksandra Grzegorczyk; godz. 12:00 (dla dzieci do 12 lat) opowie jak wyglądają satelity obserwacyjne, jak działają i jakich informacji dostarczają na Ziemię.

5. Woda kometarna i nie tylko

dr Sławomira Szutowicz; wykład, godz. 13:00 (liceum) przedstawi ostatnie odkrycia dokonane za pomocą Teleskopu Kosmicznego Herschela.

6. Satelity w służbie Ziemi

Michał Krupiński; godz. 14:00 (dla dzieci od 13 lat) opowie m.in. o zasadach działania satelitów obserwacyjnych; możliwościach i ograniczeniach satelitarnych obserwacji Ziemi; uczestnicy zweryfikują na podstawie zdjęć satelitarnych, jak zmieniała się powierzchnia naszej planety przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

7. Co łączy komety z kamieniem z Rosetty
dr inż. Jerzy Grygorczuk; wykład, godz. 15:00 (gimnazjum, liceum)

O MUPUSie, zaprojektowanym i skonstruowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN urządzeniu, które ma umożliwić zakotwiczenie się i przeprowadzenie badań gruntu na powierzchni komety, ciała prawie nieposiadającego grawitacji.

8. Przez cały czas trwania Festiwalu Naukowego, czyli od godz. 10:00 do godz. 16:00, dostępne będą polskie satelity naukowe BRITE-PL „Lem” i „Heweliusz” w nieustającym pokazie połączonym z dyskusją.

Konstrukcja satelity BRITE-PL „Heweliusz” na podstawie modelu 3D satelity i działający model polskiego wyrzutnika DRAGON, obsługującego satelitę „Heweliusz”.

http://festiwalnauki.edu.pl/wp-content/uploads/2014/08/Program-XVIII-Festiwal-Nauki.pdf